O autorze
Obserwatorka życia i rzeczywistości funkcjonowania organizacji. Kosmopolitka, StartUpwoman i mentorka rozwoju kariery StartUpYourFuture oraz ThinkTanka StartWPrzyszłość.

Na blogu INN Poland komentuje zaobserwowane trendy i zjawiska, prezentuje najnowsze praktyki rynkowe oraz wyniki badań, nowinki technologiczne w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim. Pisze o HR tech startupach a także kulturze organizacyjnej, przywództwie i wielokulturowości.

Współzałożycielka społeczności StartUpYourFuture, inicjatywy społecznej, która ma na celu propagowanie pivotowania kariery, jak przedsięwzięć biznesowych oraz Think Tanka Start W Przyszłość.

Prywatna strona: magdastawska.pl

Być kobietą!

Być kobietą w Polsce. Dziś jest 8 marca - Dzień Kobiet.

Dziś obchodzimy ustanowiony najprawdopodobniej w roku 1909 lub 1910 Dzień Kobiet.

Historycznie poszukując, początków tego święta można upatrzyć się także w roku 1857, kiedy to kobiety pracujące w fabryce bawełny w Nowym Jorku, zorganizowały strajk domagając się skrócenia dnia pracy oraz wyrównania wynagrodzenia do tego, jakie otrzymywali mężczyźni.

Niemiecka socjalista Clara Zetkin przyczyniła się do legitymizacji tego święta. Cezurą jest uchwała podjęta podczas Międzynarodowego Kongresu Socjalistek w Kopenhadze w 1909 roku, ustanawiająca uroczyste obchodzenie święta kobiet.

Tradycja obchodów tego dnia sięga jednak już czasów starożytnego Rzymu. Matronalia, bo taka jest nazwa świeta, obchodzonego w pierwszym tygodniu marca, które było hołdem dla płodności i urodzaju.

8 marca zwany Międzynarodowym Dniem Kobiet był bardzo uroczyście obchodzony w czasach PRL. Przypominam sobie ten czas symbolami: czerwone goździki i pończochy (towar bardzo deficytowy w tamtych czasach) oraz szklanką kawy po turecku do zrobionego w domu przez panie wypieku. Połowa szklanki wypełniona była zmieloną kawą (kolejny towar deficytowy wówczas), która tworzyła „biszkopt” fusów w czarnej zawiesinie z a la kremową pianką pełną drobinek zmielonej kawy. Od tego czasu wiele się zmieniło. Goździki zastąpiły tulipany. I kobiety doczekały się wydarzenia o szczególnym znaczeniu dla dalszej popularyzacji tego święta na świecie.

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) ustaliła rok 1975 rokiem kobiet.

W roku 1977 Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, na mocy której ustanowiono, że Dzień Praw Kobiet i Pokoju na Świecie będzie obchodzony w dowolnie wybranym przez Państwa Członkowskie dniu, zgodnie z tradycją danego kraju. Rezolucja wskazywała na znaczącą rolę kobiet w rozwoju społecznym oraz procesach pokojowych. Podkreślała znaczenie równouprawnienia oraz potrzeby wspierania obecności kobiet w życiu społeczno-politycznym.


Dzisiaj ruchy feministyczne oraz organizacje kobiece, jak i same kobiety nadają wartości życiu społecznemu, kulturowemu, jak i biznesowemu oraz naukowemu.

Raport The Economist, na podstawie danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Komisji Europejskiej oraz MSCI ESG o tytule Najlepsze i najgorsze miejsca dla pracującej kobiety.

W hołdzie rzymskiej tradycji obchodów święta kobiet - daleka od stereotypizacji kobiety i jej roli, prezentuję wyniki raportu zaczynając od prezentacji sytuacji kobiet na podstawie trzech wskaźników definiujących warunki do wychowywania do potomstwa (płatne urlopy dla rodziców oraz koszty wychowania potomstwa).

Trwa ładowanie komentarzy...