O autorze
Obserwatorka życia i rzeczywistości funkcjonowania organizacji. Kosmopolitka, StartUpwoman i mentorka rozwoju kariery StartUpYourFuture oraz ThinkTanka StartWPrzyszłość.

Na blogu INN Poland komentuje zaobserwowane trendy i zjawiska, prezentuje najnowsze praktyki rynkowe oraz wyniki badań, nowinki technologiczne w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim. Pisze o HR tech startupach a także kulturze organizacyjnej, przywództwie i wielokulturowości.

Współzałożycielka społeczności StartUpYourFuture, inicjatywy społecznej, która ma na celu propagowanie pivotowania kariery, jak przedsięwzięć biznesowych oraz Think Tanka Start W Przyszłość.

Prywatna strona: magdastawska.pl

Przyszłość rynku pracy

Innowacyjność, kreatywność, robotyka to określenia definiujące przyszłość.

Trzy określenia, trzy definicje i jeden wymiar wspólny - Ziemia.

Innowacyjność, kreatywność, automatyzacja to określenia, których użyteczne efekty przełożą się na każdego człowieka poprzez jedno nasze wspólne dobro, jakim jest nasza planeta Ziemia. A poprzez troskę o dobro wspólne naszej planety, interesujemy się zmianami klimatycznymi.

Innowacyjność i kreatywność jest tematem rzeką. Także i w Polsce. Pomijam zatem ten wątek i skoncentruję sie na moment na automatyzacji.

Automatyzacja

Szacuje się, że w perspektywie kolejnych 20 lat automatyzacja oraz robotyzacja przetransformuje sposób, w jaki postrzegamy obecnie miejsca pracy. Automatyzacja ma zalety i wady, często utożsamiana jest także ze standaryzacją procesów biznesowych i outsourcingiem. Robotyzacja jest stosowana jeszcze w ograniczonym zakresie. Utożsamiana jest powszechnie z usprawnieniami w przemyśle.

Czy należy się obawiać automatyzacji i inteligentnych maszyn?

- Tak i Nie.

Większość zmian należy postrzegać optymistycznie i wyczekiwać z pozytywnym nastawieniem, obserwując otaczający nas świat. Świat, który przenosi się bardziej do sieci niż dotychczas się przyjęło w tradycyjnym postrzeganiu miejs pracy. Automatyzacja pracy człowieka może mieć więcej zalet niż wad, z uwagi na to, że roboty będą wypierać szkodliwą pracę człowieka i czynić miejsce pracy bardziej bezpiecznym. Warto przygotować się na przyszłość i bacznie śledzić trendy branży, zawodu, w jakim funkcjonujemy. Szczególnie bacznie obserwować rozwój Internetu Rzeczy (IoT), robotyki i nowoczesnych oprogramowań analitycznych.


Kto powinien szczególnie bacznie śledzić trendy? Osoby parające się zawodem w obszarze supply chain, czyli łańcucha dostaw. Maszyniści sterujący pociągami, zawiadujący ruchem dyżurni ruchu, a także robotnicy w zawodach najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia i życia człowiaka - górnicy.

Robotyka - inteligentne maszyny - człowiek

Rozwój elektrycznych samochodów bezzałogowych oraz inteligentne systemy mogą wpłynąć na los ponad 7 milionów osób w USA. Szacuje się bowiem, że tyle osób czerpie z pracy w branży logistycznej. Samych tylko kierowców ciężarówek jest około 3,4 miliona i jest to jeden z najpopularniejszych zawodów za oceanem.


Jest to także jeden z najniebezpieczniejszych zawodów - w wyniku wypadków przeciążonych monotonną pracą kierowców - ginie na drogach USA około 4 miliona osób.

Google, Uber i Tesla pracują nad pojazdem bezzałogowym napędzanym odnawialnymi źródłami energii. Troska o naszą planetę – Ziemię i postępujące w zatrważającym tempie zmiany klimatyczne, jakie odczuwamy wszyscy, przyświeca większości wynalazków, nad którymi pracuje rzesza naukowców, analityków i konsultantów.

Na drogach USA coraz częściej można już spotkać samochody napędzane energią odnawialną - są to prowadzone testy i przedsmak naszej codzienności.


Temat zmian klimatycznych poruszył także na Gali Oscarowej, zwycięzca w kategorii najlepszy aktor, Leonadro di Caprio - o przyszłości i Ziemi - Leo.
Trwa ładowanie komentarzy...